Squat Šatovka

Vlky plky, drbu vrbu.

Squat Šatovka

Příspěvekod tommaso » pát 02 bře 02, 2018 1:09 pm

Ondráše právě souděj, protože okupoval Šatovku... Já na to mám takové smýšené názory...
Je tu někdo kdo by o tom semnou podebatoval? Já totiž pod tíhou mnoha argumentů nevím, zda je tato forma správná...
Přílohy
4687035_.jpg
4687035_.jpg (238.33 KiB) Zobrazeno 1195 krát
Tomm@so
tommaso
JUDr, - jointus ubalisque doctor

Re: Squat Šatovka

Příspěvekod Marcea » pát 02 bře 02, 2018 2:36 pm

příloha není vidět
Marcea
Kmotra liška
Kmotra liška

Příspěvekod tommaso » pát 02 bře 02, 2018 3:43 pm

Možnost závěrečného slova využili i někteří z obviněných. Ondřej Mašek přednesl text od básníka Františka Gellnera, Michaela Schifflerová zase přečetla fejeton Dva světy od Karla Čapka. Eliška Brabcová řekla, že squatting by měl být společensky vítaným elementem a neměl by být perzekvován.
Naposledy upravil tommaso dne pát 02 bře 02, 2018 3:48 pm, celkově upraveno 1
Tomm@so
tommaso

Příspěvekod tommaso » pát 02 bře 02, 2018 3:44 pm

Tomm@so
tommaso

Příspěvekod Markéta Duš » ned 04 bře 04, 2018 10:32 am

A z čeho přesně máš smíšený pocity? Že jednají protiprávně a a obsazují majetek, kterej je papírově něčí? Tzn. ty nejběžnejší argumenty, který si přečteš pod každym článkem a vyslechneš je od každýho mantáka, kterej zrovna mluví na kameru?
Mně na tom vadí ta omáčka okolo, ty prohlášení co se nejspíš musí psát. Jako že to bude kulturní, sociální a nevim jaký centrum, přitom hledaj místo na bydlení a upozorňují na nevyužitost a chátrní objektů. Po několika dřívějších pokusech, kdy obsazovali majetek jednotlivce míří v současnosti na městský objekty, což je podle mě krok ku předu. Je totiž ostuda, že se stát nedokáže v sociální rovině postarat o občany. Vzdyť si vem kolik přibývá denně lidí bez domova a ani to nemusí být vlastní vinou. Stačí, že ti někdo naboří auto, kterym se živíš, ty žiješ od výplaty k výplatě, nemáš na opravu, vezmeš si úvěr a bum už se vezeš.
A abych se dostala k tomu jestli souhlasim nebo nesouhlasim s formou řekněme protestu, musim říct, že ano- souhlasim. Páč chodit s banerama před ministerstvem někde na Malý Straně je snad větší utopie než se nechat dobrovolně linčovat od frustrovaných občanů v "diskuzi" pod článkem.

https://www.novinky.cz/krimi/464989-pra ... soudu.html.
Markéta Duš

Příspěvekod tommaso » pon 05 bře 05, 2018 10:28 am

Vlastně s tebou Markéto souhlasím. A jsem strašně rád že státní zástupkyně není nějáká píča, co by si na tom chtěla udělat kariéru. Ikdyž posuzování toho jako organizovaný zločin.. to ale jako nejudikativní osoba neumním posoudit, kdo to navrhuje, nebo jestli to tam spadá dle zákona. Jak píšeš, oni chtěj hlavně bydlet a dělá se kolem toho divadlo.
A to přirovnání jestli tohle nebo bannery. No nevím... Za bannery se (zatím) nechodí do basy a výsledek je vlastně stejnej, rozuměj žádnej...většina objektů který jsou státní a chátrá tak stejně budou chátrat dál. Pokud brácha bráchy nezjistí že by z toho mohlo něco kápnout... A jasně teď se nám tu ve státě rozmohly trochu horší nešvary...
Tomm@so
tommaso

Příspěvekod Zuzka » pon 05 bře 05, 2018 11:49 am

Já si taky odložím, trochu obecněji. Já bych to nezjednodušovala jen na "nemají, kde bydlet", přeci jen pro Ondráše, dovolím si tvrdit, je to určitý projev světonázoru - nesouhlas se stávajícím systémem, snaha ho změnit. A za mě je aktivismus (bez násilí, bez škod na zdraví a majetku; s tím, že přijmu, že pak budu dle zákonů trestán) naprosto zcela legitimní projev nesouhlasu v demokratický společnosti. A to, jak stát s aktivisty nakládá, pro mě zase o jeho demokratickém nastavení vypovídá. Snaží-li se aktivisty exemplárně potrestat (dát co nejvyšší trest) a aktivismus potírat, místo řešení problému, na který upozorňují, považuju to za velký vykřičník. Soud by neměl řešit ideologii, ale věcné porušení zákona.
Překládám knihu Subversion of Politics o sociálních hnutích v Evropě 80. letech a je úžasný, jak právě aktivismus mladých lidí pomohl změnit tehdejší politiku - ochrana životního prostředí, politika bydlení, postavení žen, celkově silná antiautoritářská vlna. Měl úspěch, protože řešil problémy, které trápili většinovou společnost, veřejnost aktivisty podpořila a stát musel ustoupit.
Takže za mě není otázka, jestli aktivismus ano či ne, ale v tomto případě konkrétně, co s lidma, kteří nemají kde bydlet, co s chátrajícíma budovama? To jsou problémy, které aktivisti nevyřeší, ale přispívají k tomu, aby veřejnost zaujala nějaké stanovisko. K tomu problému, ne k aktivismu jako takovému. Kriminalizaci aktivistů bych nechala Putinovi.
A ještě konkrétně ke squattingu. U nás jsou všichni strašně posraný z "práva na majetek" a každej má pocit, že s tím, co je jeho, si může dělat co chce. Ale tak to neni, veškeré vlastnictví je nějak omezováno a to platí i pro nemovitosti. S právem se vždy pojí i nějaká povinnost, myslím, že něco o tom je i přímo v Ústavě. Každopádně je donebevolající, že stát neumí tyto povinnosti vymáhat, ba dokonce je sám neplní! A proč být k takovému státu loajální? Kvůli strachu? To je cesta k diktatuře. Za mě tedy má aktivismus v demokracii zcela nezastupitelné místo, ať už jako způsob poukázání na chyby systému, tak i jako hnací síla ke změně. A potírání aktivismu jako takového považuju za cestu k autoritářství.
Zuzka

Příspěvekod Markéta Duš » pon 05 bře 05, 2018 12:52 pm

Já myslím, že nám to Zuzka krásně shrnula, je vidět, že má Arnoštovu školu. . :thumbup:
Jen teda podotknu, že světonázor byl potřebný i z praktického hlediska, protože ke konci února/začátkem března museli opustit stávající pozemek. ( aspoň co vim podle posledních informací )
A jinak si myslím, že to obsazování k něčemu přeci jen je. Třeba na některých servrech přestávájí psát automaticky jen to, že jsou to špíňáci, ba co víc sem tam se opřou o jádro problému tzn. jaktože je možný beztrestně nechávat majetek měnit v rujnu.
Zavírat se snad nebude, myslim, že tomu nikdo ani nevěří, spíš je to forma zastrašování z pozice moci. Ale to se uvidí, právě vynášejí rozsudek...
Markéta Duš

Příspěvekod tereza » pon 05 bře 05, 2018 12:55 pm

no super, že se tu už i diskutuje a sdílí. to už člověk vůbec nebude potřebovat jiný internety, bude stačit kydlín :heart:

mě sere, že se to prostě kriminalizuje. připadá mi to fakt nepřiměřeně represivní a doufám, že to soudce smete ze stolu, ale podle toho, co sem zachytila na nyxu, tak první várka lidí už odešla s podmínkou, tak je asi budou následovat. státní zástupkyně asi nebude taková dobromilka, za kterou se prezentuje, protože jinak by to vůbec nežalovala nebo by navrhla třeba upuštění od potrestání, což by byla cesta, aby se vlk nažral a koza zůstala celá (uznali by se teda vinnejma, ale bez trestu a bez záznamu v rejstříku).

pokud vim, tak to dřív byl jen přestupek? a teď to fouknout jako trestnej čin a rovnou v organizovaný skupině je hodně hustý a úplně mimo účel zákona, protože jestli se squatterská platforma bude brát za organizovanou zločineckou skupinu, tak demokracie a právní stát schytaj velkou ránu, protože další na řadě můžou bejt např. ekoaktivisti, který se taky netěšej zrovna velký oblibě atd:) ale to podle mě přes soudce se zdravym rozumem neprojde. a celý to vede a žaluje právě státní zástupkyně, která je i vzala do vazby, což jsem taky moc nepochopila...

a byť třeba se způsobem, jakym to pojímaj, úplně nesouhlasim, tak jim fakt fandim. je to státní barák, to že chátrá a je nevyužívanej je podle mě samo o sobě protiprávní, protože na stát jsou o hodně přísnější měřítka než na soukromý osoby, pokud de o nároky na správu majetku. takže tady ani nemluvíme o soukromym vlastnictví ale o totálním zanedbání povinností státu. na který squateři velmi trefně upozornili, dyť jak je teď neudržitelná situace na trhu nemovitostí, kór v praze, a pak tady chátraj takovýhle baráky.

no takže strašně doufam, že bude soudce moudrej a nějak důstojně se s tim popere, protože jinak nám klidně najede praxe, kdy bude legální perzekuovat kohokoli, kdo bude v opuštěnym baráku - od squatterů přes bezďáky po umělce. nebo třeba třeba party a koncerty - což možná si to nová doba žádá a tahle kultůra zmizí stejně jako mizej starý nádraží, zakouřený čtyřky atd. ale to bych třeba já fakt nerada
tereza
Chuck Norris

Příspěvekod Markéta Duš » pon 05 bře 05, 2018 3:59 pm

všechno souvisí se vším..

https://a2larm.cz/2018/03/tricet-tisic- ... lych-lidi/

jo Terdo, dřív to byl přestupek
Markéta Duš

Příspěvekod tommaso » pon 05 bře 05, 2018 5:11 pm

Dámy, díky za Vaše názory.

Doufám, že tu nepůsobím za pravičáckýho hajzla ;)
Ale i kdyby jsem rád, že se rozvířila debata, ikdyž poněkud vášnivá ;)
Já samozřejmě jsem rád, že se upozorňuje na věci, které lidi jako já - pokrytci úplně neviděj. Já spíš vidím takový věci, jako jestli třeba nevzít pár starejch mobilheimů a neudělat takovej pilotní projekt někde za Prahou. Jasně já jsem tu spíš od toho, že bych řešil jak napojit vodu a elektriku. Takže proto ta prvotní věta že jsem z toho rozpačitej.

Mně prostě jen nepříjde vhodná tahle forma upozorňování, vzhledem k tomu, že se toho chytnou media a většina národa má tyhle lidi za feťáky a tenhle názor jim stačí.

Ještě nahodim jeden názor (a už se těšim jak mi ho rozcupujete na kousky). V republice je strašně moc míst k žití, za doslova pár korun. Háček je v tom, že tam není práce, kultura, nočka atd. Takže se tam logicky nikdo nehrne a koncentruje se to v Praze. A všichni víme, že tyhle baráky (v Praze) co jsou neobsazený a chátraj tak to vždycky má svůj důvod jak už jsem zmiňoval. Čeká se na změnu ÚRka nechá se to spadnout a šup Penta atd může stavět... JAsně není to tak vždycky, ale většinou ano. A bůhví co ve skutečnosti je třeba za Miladou a kdo má skrytej zájem. No a zas na druhou stranu pokrok musí být, musí se stavět nový byty a nový budovy všeobecně. Takže nebylo by jednodušší zajít za starostou horní dolní u JAblůnkova s flaškou a domluvit se sním? JAsně že bylo, ale tam se nikomu nechce protože tam chcípl pes. A neměli bychom náš venkov rozvíjet a přinášet tam nové názory a pohledy na život což?

A ještě jednou připomínám, že pouze kladu otázky (hlavně sám sobě) a s Vašema názorama se dost ztotožňuju, jen mě prostě napadaj další věci...
Tomm@so
tommaso

Příspěvekod Markéta Duš » pon 05 bře 05, 2018 7:00 pm

:)) myslim, že kdybys byl pravičáckej hajzl, tak tuhle debatu nerozjíždíš..
No jasně, to jsou naprosto logický otázky, vrátila bych se k Zuzčinýmu příspěvku, jde o otázku aktivismu. Kdyby šli do Jablůňkova ztratilo by jejich počínání smysl. Většina z nich má obytňák, někdo i bydlí v bytě a platí nájem. Jsou to nezmaři, kteří bojují za právo na bydlení, svobodný žití.
On je to problém řekněme východního bloku, naše země je o 20 let pozadu než třeba Německo nebo Rakousko. Například ve Vídni už mnoho let funguje squat EKH téměř v centru města, který začal tím, že se město se squaterama dohodlo na pronájmu 1eura ročně. Myslim, že funguje víc jak 25 let a v dohledný době to nevypadá jinak. Byla jsem v něm asi před dvěma lety a málem mi vypadly oči. Naprostá vymazlenost! To, že nemusíš platit nájem nebo splácet hypotéku ti umožňuje budovat, věnovat se tomu co tě baví a zajímá a hlavně ti umožňuje, abys to dělal s přesahem. Nebo ADM v Amstru, tomu hrozí od roku 2015 vystěhování, ale vždycky se zvedne obrovská vlna odporu i od "běžných" občanů města, že odolává už dva roky.
Abych se vrátila zpátky do naší malý zemičky.., podle mě ta parta co to dělá už má hodně promakaný obsazování, otázka je co by se dělo pak. To bude teprve běh na dlouhou trať. Ty squaty nevznikly pro širší veřejnost ze dne na den, byla to otázka mnoha let. Jestli na to mají i oni, to by ukázal čas. Ale proč jim nedat možnost, aspoň by od nich byl klid a jěště by se starali o nemovitost..
Formu protestu kritizovat nebudu, nic mi do toho neni, je to jejich věc a pokuď nic neničí nebo nebijou nevinný, tak mi to neva.
Uff, snad jsem se do toho moc nezamotala.
Markéta Duš

Příspěvekod Zuzka » úte 06 bře 06, 2018 11:22 am

Tak já nejsem, abych tak řekla, komunitní typ, na žádném squatu jsem se necítila dobře (pravda, na těch etablovaných jsem nebyla), a rozhodně nejsem zastáncem toho, aby se každá prázdná obsazená budova stala squatem. Na druhou stranu si Ondráš a spol. získali moje sympatie obsazováním právě státních budov, jestli je to cílená strategie, super, u mě tím jejich jednání nabylo na legitimitě. Ovšem všechny ty squaty, o kterých píše Markéta (já o nich jen čtu), si museli svoje postavení vybojovat a vybudovat. To byly bitky s policajty, zbitý lidi atd. a bez masové podpory veřejnosti (desítky ticíc lidí v ulicích) by se jim to nepodařilo. A tu podporu měly, protože pomohly řešit problémy, které stát vyřešit neuměl/nechtěl. Na squaty byla navázána síť alternativních institucí - školky a další pečovatelské služby, vydavatelství, kluby, ateliéry apod. Mně se na nich libí to, že se jedná o alternativní prostory. Za prvé chci žít v pestré společnosti a jsem přesvědčená, že modelů života je nespočet a každý si má právo vybrat ten svůj, za druhé je vnímám jako takový experimenty. Oni tam do velké míry uplatňují společné formy rozhodování; často se platí nájem, ale o něm se pak rozhoduje společně, co squat, to varianta. Něco z toho by mohlo být aplikovatelné třeba i na těch vesnicích - účast na lokálním rozhodování, sousedské školky, spolusdílení (např. traktoru) apod. Ostatně naše "demokracie" má na sobě ještě hodně co zlepšovat a neviditelná ruka trhu se škrábe v prdeli.
Pro mě je squating a další aktivismus daleko více otázka liberalismu vs. autoritářství, než levice/pravice. Jak psala Tereza, nebezpečí je v tom, že se bude jakýkoli aktivismus (nedej bože jakýkoli nesouhlas se systémem) považovat za trestný, přičemž pak za aktivismus můžeš považovat cokoli. Obvinit je z organizovanýho zločinu teda považuju za hodně špatnej vtip.
A domnívám se (spekulace), že squateři ve svém aktivismu vidí boj proti kapitalismu, imperialismu, globalismu..., čímž bojují i za záchranu toho venkova.
A nevím, co dělám špatně, že mě furt někdo považuje za levičáka, chmm chmm.
Zuzka

Příspěvekod Markéta Duš » úte 06 bře 06, 2018 1:52 pm

Squatteři, kteří obsadili pražskou usedlost Šatovka, si trest odpracují – Novinky.cz
https://www.novinky.cz/...squatteri-kte ... acuji.html

překopčení z diskuze na nyxu :

-všichni se odvolali
-V případě rozsudku z Albertova 2009 soud rozhodl, že to byl přestupek. Podobně jako Hybernská 2016, Klinika nebo Hálkova v roce 2014 nebo Vzpomínky na budoucnost z roku 2013, kde to tuším nebylo ani posouzený jako přestupek. Možná by stálo za to, aby se nějaký novniř zabýval tím, v čem se Šatovka tak liší. Ohledně násilného vniknutí: to bylo nějak prokázaný? Byly při něm přistižení? Anebo se odvozuje z toho, že starosta Kolář řekl, že dům byl zabezpečen a z toho se odvodí, že squatteři tam museli vniknout "násilím"?
-zadny prokazovani skod a procesu vniknuti neprobehlo, soudkyne to brala jako samozrejme (uf?) a nasledne se navic uplatnila kolektivni vina, coz je vcelku dno. u skody soudkyne odkazovala na znalecky posudek, ktery je ve spise, pricemz pri nahlednuti do spisu u poskozeni dveri pritomny prislusnik uklidove firmy pcr deklaroval, ze bylo zavineno policii, takze se nezbyva nez tesit na dalsi instanci, tohle je od soudkyne podle me docela diletantstvi. inu wtf proces jak uz to tak na prvnich instancich byva.
Markéta Duš

Příspěvekod DGM » úte 06 bře 06, 2018 3:26 pm

Všichni moc pěkně píšete. Taky je mi sympatický, že se obsazují prostory patřící městským částem a chátrající. Když už jsme u toho, jak to vypadá s Klinikou? Došlo se k nějakému konsenzu? Jinak si moc nedovedu představit, že by se u nás zvedla vlna podpory jakéhokoli squattu, stačí, že z těch "obyčejných pracujících" záhledl jediný dread a je to v pytli.
DGM

Zpět na Kydy